گوهر یا همان جواهر چیست؟

دانستنی ها, دانستنی های طلا و جواهرات, وبلاگ ۲۷ آبان ۱۳۹۵

گوهر,جواهر

 

گوهر یا همان جواهر چیست؟

گوهر واژه‌ای فارسی است معادل کلمه‌ی جواهر در عربی که در انگلیسی Gem or Gemstone نامیده می‌شود. ولی از دید گوهرشناسی معنی گسترده تری دارد: گوهرها کانی ها و یا بلورهایی اند که نظر انسان‌ها را به خاطر رنگ خوش و یا پدیده‌های نوری مثل درخشش به خود معطوف می‌کنند. همچنین از دیدگاه جواهرشناسی می‌توان موارد زیر را به عنوان خصوصیات سنگ‌های جواهر ذکر کرد:

* رنگ خوش
* سختی بالاتر از ۶
* کمیاب بودن
* شفافیت
* بازی با رنگ

بطور کلی گوهر عبارت است از هر کانی که برش و صیقل داده شده و برای تزئینات و آرایش های شخصی استفاده می شود. اگرچه این مقوله، فلزات را در بر می گیرد ولی اغلب از سنگهای قیمتی و نیمه قیمتی صحبت می شود. سنگهای قیمتی شامل Diamond, Emerald, Ruby, Sapphire  می باشند، در حالیکه سنگهای نیمه قیمتی مابقی سنگها را در بر می گیرند.

در زمانهای قبل، قیمتی یا نیمه قیمتی دلالت بر ارزش نسبی داشت و سنگهای قیمتی، با ارزش تر بودند. با اینحال این عبارات، معنای ناچیزی را در رابطه با ارزش دارند، زیرا همه گوهرها کیفیت های متنوعی دارند. قیمت یک قیراط b.sapphire  ممکن است ۱ دلار باشد در حالیکه یک Garnet  سبز زیبا می تواند ۱۰۰۰ دلار در هر قیراط ارزش داشته باشد.

بنابراین عبارات قیمتی و نیمه قیمتی، شاخص های قابل اعتنایی برای ارزش نیستند، اما در عوض روش ساده ای برای اشاره به گوهرهای مشهورتر (گوهرهای قیمتی) و گوهرهای کمتر مشهور ( گوهرهای نیمه قیمتی ) وجود دارد.

گوهر,جواهر

گوهر یا همان جواهر چیست؟

ویژیگی های گوهر

البته ذکر این مساله خالی از لطف نیست که این خصوصیات عمدتا خصوصیات مطلق نیستند و به عنوان مثال نمی‌توان مقدار مطلقی را برای شفافیت عنوان کرد که بر آن اساس کانی مورد نظر را گوهر نامید. استفاده از کانی های مختلف به عنوان جواهرات و سنگهای زینتی بستگی زیادی به فرهنگ‌ها و عقاید و رسوم افراد مختلف دارد.

بیشتر گوهرها در مقوله موادی قرار می گیرند که مواد معدنی نام دارند. یک ماده معدنی (یا کانی ) عنصری است که ویژگیهای زیر را دارا باشد:

– بصورت طبیعی وجود دارد

– معدنی یا غیر آلی

– ترکیب شیمیایی معین

– ساختمان اتمی منظم

و این در حالی است که بیشتر گوهرها به عنوان مواد معدنی توصیف می شوند (نه همه آنها) . برخی از گوهرها تقریبا در بیشتر موارد با مواد معدنی یکی هستند اما بوسیله انسان ساخته می شوند.آنهایی که همانندهای طبیعی دارند، مواد معدنی مصنوعی (synthetic minerals) بوده ، در حالیکه مواد بدون همانندهای طبیعی، مواد معدنی man-made (man-made mineral) نامیده میشوند. همچنین گوهرهایی وجود دارند که از رشد توام (معمولا ) دو یا چند ماده معدنی تشکیل شده اند. این مواد، Rock نامیده می شوند.برخی از گوهرها با فرآیندهای آلی تولید می شوند که organic gems نامیده می شوند. و بالاخره گوهرهایی هم وجود دارد که فاقد ترکیب معین و ساختمان منظم مواد معدنی هستند.اینها mineraloid (مانند مواد معدنی) نامیده می شوند. آنها می توانند هم طبیعی و هم man-made باشند

 منابع : جم پارس، جهان جواهرات

از سایت toran-gem

یک پاسخ به “گوهر یا همان جواهر چیست؟”

 1. سلام
  ممنون از سایت تون بابت مطالب جالب و جذابی که می گذارید

ارسال نظر

 • حسین محمدی

 • رضا

جدیدترین نظرات

نرخ روز طلا و سکه

 • عنواننرخ روز
 • گرم طلای 18 عیار1,127,570
 • گرم طلای 24 عیار1,503,050
 • سکه بهار آزادی11,220,000
 • سکه امامی11,420,000
 • نیم سکه5,990,000
 • ربع سکه3,180,000
 • سکه گرمی1,970,000
 • چهارشنبه ، 1 دی ۱۳۹۵