معرفی سنگ زمرد

دانستنی ها, معرفی و مقایسه, وبلاگ ۲۸ بهمن ۱۳۹۵

معرفی سنگ زمرد

معرفی سنگ زمرد

زمرد سبز در گروه بریل ها جای می گیرد و فرمول آن Be3Al2(SiO3)6 می باشد و دارای سایه های سبز تا بی رنگ است. شکل بلور آن توده ای تا بلورین و سیستم بلورین آن هگزاگونال می باشد. این سنگ قیمتی و با اررش شکستگی های صدفی دارد و دارای سختی ۷.۵-۸ در سختی موس می باشد. جلای آن شیشه ای و رنگ خاکه آن سفید است. از لحاظ شفاف بودن مات، و وزن مخصوص آن به طور متوسط ۲.۷۶ است. رنگ سبز آن با مقادیر کروم و گاهی وانادیوم می باشد.

زمردها مانند دیگر سنگ های قیمتی رنگی، بر ۴ پارامتر درجه بندی می شوند: رنگ، برش، شفافیت و وزن قیراط .

قبل از قرن بیستم، مورد آب بسیار در رنگ و شفافیت اهمیت داشته است. یک زمرد خوب باید نه تنها رنگ سبز خالصی داشته باشد، بلکه درجه بالای شفافیت هم دارای اهمیت است. در سال ۱۹۶۰، صنعت جواهرات آمریکا تعریف زمرد را دچار تغییر کرد که بریل دارای وانادیوم سبز است.

زمردها در گستره ای از سایه رنگ ها از زرد-سبز تا آبی-سبز است. زرد و آبی  ته رنگ های ثانویه پیدا شده در زمردها هستند. زمردها دارای طیف رنگی متوسط تا تیره در سنگ های قیمتی هستند. بهترین زمردها معمولا دارای طیف رنگی  ۷۵ درصد هستند. زمانیکه این طیف رنگی به صفر درصد می رسد به معنای بی رنگی و هنگامیکه ۱۰۰ درصد باشد، رنگ آن تیره و سیاه خواهد بود.

یک سنگ خوب زمرد باید اشباع شده و ته رنگ آن روشن باشد. رنگ خاکستری یک اشباع شدگی عادی یا پنهان کننده در زمرد ها است. ته رنگ سبز  متمایل به خاکستری یک ته رنگ سبز کم رنگ است. زمردها تداخل های مختلفی دارند و دارای شکستگی هایی در سطح خود هستند. بر خلاف الماس، در لوپ استاندارد در بزرگنمایی ۱۰ برابر، شفافیت زیادی دارند. زمردها با چشم درجه بندی می شوند. بنابراین اگر یک زمرد تداخل قابل دیدی با چشم نداشته باشد، زمرد بی عیبی و خوبی است.

معرفی سنگ زمرد

سنگ هایی که دارای شکاف ها و ترک های کمتری در سطح خود هستند، به شدت کمیاب می باشند. بنابراین اینگونه زمردها تقریبا همگی پرداخت شده هستند. زمانیکه شکاف و تداخل در زمردی باشد، به اصطلاع «باغ» به آن گفته می شود، زیرا ظاهری خزه مانند به آن می دهد. از این نوع تداخل در هر زمردی وجود ندارد. سنگ های شفاف، با رنگ زنده، ته رنگ سبز اولیه، بدون داشتن رنگ زرد ثانویه و با طیف تیره تا متوسط، بالاترین قیمت را دارد. برش زمردها به شکل بیضی، مستطیلی و یا با حواشی گرد شده می باشند.

معرفی سنگ زمرد

بیشتر سنگ زمردها توسط گوهر شناس روغنی می شوند. با پر کردن شکاف ها و ترک ها به شفافیت و پایداری زمرد افزوده می شود. روغن سدر ضریب شکست مشابه داشته البته سایر روغن های مصنوعی و پلیمرها با ضریب شکست های مشابه زمرد مانند اپتیکن نیز وجود دارند. زمردهای با روغن پرداخت شده ارزش خیلی کمتری نسبت به زمردهای پرداخت نشده دارند، اما کیفیت مشابهی با هم دارند.

در زمان قدیم از ۱۵۰۰ سال قبل از میلاد، معادن زمرد در کشور مصر بوده است. از قرن چهاردهم، این سنگ گرانبها در کشورهای هند و استرالیا  پیدا می شود. کلمبیا بزرگ ترین تولیدکننده زمرد در جهان است و ۵۰ تا ۹۵ درصد، تولید جهان را به خود اختصاص داده است.

یکی از اشخاصی که سردمدار تجارت زمرد بوده است، شخصی به نام برنتوم (Brantome) می باشد. این فرد در قرن شانزدهم می زیسته و بسیاری از زمرد های زیبا و تأثیرگذار را از اسپانیا به مناطق دیگر اروپا و امریکای لاتین می آورد.

اولین زمرد مصنوعی تجاری موفق که تحت گداختگی با وانادات لیتیوم تهیه شده بود، با نام Carroll Chatham می باشد. این زمرد هیچ آبی نداشته و دارای اثرات وانادات، مولیبدن و وانادیوم می باشد. از جمله زمردهای قابل توجه، در کلمبیا با نام های زمرد Chalk,Duke,Gachala، Mogul Mughal و در برزیل زمرد Bahia می باشند.

معرفی سنگ زمرد

همانطور که گفته شد، زمرد عضو سبز رنگ خانواده بریل لقب می گیرد و جزء با ارزش ترین سنگ های قیمتی محسوب میشود. علاوه بر زیبایی،کمیابی این گوهر باعث افزایش قیمت آن در طول تاریخ بوده است. درجه سختی این سنگ قیمتی، در محدوده ۷.۵ الی ۸ قرار می گیرد.نام زمرد از ترجمه عربی واژه لاتین “اسماراگدوس” که خود از لغتی یونانی به معنای سبز گرفته شده است، به زبان فارسی وارد شده است.در زبان انگلیسی به این سنگ “Emerald” گفته می شود.

معرفی سنگ زمرد

رنگ سبز زمرد معمولاَ به دلیل ناخالصی کروم در بریل ایجاد می شود. زمرد دارای طیفی از رنگ سبز است که هرچه تیره تر باشد قیمت بیشتری دارد و به نوع بسیار کمرنگ آن به جای زمرد بریل سبز گفته میشود. مهمترین اشکال زمرد وجود شکاف های در آن است و زمرد به ندرت به صورت بی عیب یافت میشود به همین دلیل بسیاری از افراد ترجیح میدهند به جای خریدن زمرد های بدون عیب با قیمت های بسیار بالا، از سنگ های کم عیب استفاده کنند. این افراد با استفاده از روغن های مصنوعی این عیوب را تا حد زیادی پنهان میکنند.

یکی از انواع کمیاب و شناخته شده زمرد که به آن تراپیچ (Trapiche) می گویند در معادن کلمبیا پیدا میشود. کلمبیا با اختلاف بسیار زیاد، بزرگترین تولید کنند زمرد در جهان است و حدود ۵۰ تا ۹۵ درصد تولیدات زمرد کره خاکی را بر عهده دارد. در رتبه دوم کشور زامبیا قرار دارد و در نیمه دوم سال ۲۰۱۱ بیش از ۳۷۴۰ کیلوگرم زمرد از معادن این کشور استخراج شده است. در کشورهای افغانستان، استرالیا، برزیل، بلغارستان، کمبوجیه، کانادا، چین، اتیوپی، فرانسه، آلمان، هند، ایتالیا، آمریکا، روسیه، پاکستان و آفریقای جنوبی نیز معادن فعال زمرد وجود دارد.

انواع زمرد

زمرد سبز برزیلی

همانگونه که از نام گونه سبز برزیلی پیداست،این زمرد از معادن برزیل استخراج می شود و به آن ترمالین سبز (Brazilian tourmaline) هم گفته میشود. جالب است بدانید که در حال حاضر زمرد سبز برزیلی از معادن آفریقا استخراج می شود.

معرفی سنگ زمرد

زمرد چشم گربه ای

معرفی سنگ زمرد

چشم گربه ای،نوعی خاص و بسیار کمیاب از زمرد است که به دلیل وجود حالتی مانند چشم گربه به این نام معروف شده است،این گوهر علاوه بر Cat’s Eye Emerald با نام Tail of the dragon یا دم اژدها نیز سناخته می شود.

زمرد سبز تراپیچ

این نوع زمرد که از منابع کلمبیا بدست می آید دارای الگوی خاصی به شکل ستاره است و به همین دلیل به آن زمرد سبز ستاره ای نیز میگویند. جنس ۶ پر این ستاره بر روی زمرد کربن تیره است.

معرفی سنگ زمرد

زمرد زامبیایی

معرفی سنگ زمرد

نوعی از زمرد که از معادن کشور زامبیا به دست می آیند و دارای کیفیت عالی از لحاظ رنگ و شفافیت است.گونه زامبیایی از ارزش فوق العاده ای بین جواهرسازان و گوهرتراشان برخوردار است.

 

ارسال نظر

 • حسین محمدی

 • رضا

جدیدترین نظرات

نرخ روز طلا و سکه

 • عنواننرخ روز
 • گرم طلای 18 عیار1,127,570
 • گرم طلای 24 عیار1,503,050
 • سکه بهار آزادی11,220,000
 • سکه امامی11,420,000
 • نیم سکه5,990,000
 • ربع سکه3,180,000
 • سکه گرمی1,970,000
 • چهارشنبه ، 1 دی ۱۳۹۵